Incredible Orissa

Odisha Lok Sabha candidates list for 2014 Election

The nominations for the two-phase elections in Odisha closed yesterday.

A total of 10 Lok Sabha seats would go to polls in the first phase of elections scheduled on April 10.

Scrutiny of nominations for the first phase election was held on March 24 while candidates has withdrawn their nominations on March 26.

Here is the complete list of candidates who will contest from 10 Lok Sabha seats.

1. Bargarh Constituency

Candidate’s Name Party
Sanjay Bhoi Congress
Subash Chouhan BJP
Prabhas Singh BJD
Ashok Bishi CPI
Lingaraj AAP
Ashok Mittal Trinamool Congress
Gyanchand BSP
Kulamani Sharma Paschimanchal Bikas Party

2. Sundargarh Constituency (ST)

Bagi Lakra BSP
Jual Oram BJP
Hemanand Biswal Congress
Dilip Tirky BJD
Jastin Lugun SUCI
Basil Ekka AAP
Sagar Singh Manki Kosal Kranti Dal
Das Charan Majhi Jharkhand Disom Party
Lili Prema Kujur Bahujan Mukti Party
Mansid Ekka Independent
Lawrence Lakra Independent
Satish Kumar Minj Independent

3. Sambalpur Constituency

Suresh Pujari BJP
Amarnath Pradhan Congress
Srimati Tarini Bhoi Paschimanchal Bikas Party
Nathuram BSP
Prasadi Pradhan SUCI
Nagendra Pradhan BJD
Anand Kumar Samal AAP
Dusmanta Kar Independent
Mohd Ali Independent
Ashok Panda Independent
Shankarlal Agrawal PBI

10. Bolangir Constituency

Kalikesh Narayan Singh Deo BJD
Sarat Patnaik Congress
Sangeeta Singh Deo BJP
Shankar Patra Ama Odisha
Saraswati Nanda AAP
Naba Danta Independent
Rana Nag BSP
Achyutananda Nag Independent

11. Kalahandi Constituency

Bhakta Charan Dash Congress
Pradipta Kumar Nayak BJP
Saroj Kumar Nayak BSP
Balaram Hota CPI (ML)
Arka Keshari Deo BJD
Bighnaraj Panda Samruddha Odisha
Sahadeb Jal BMP
Shiba Hati SP
Daitari Pradhan Ama Odisha
Rajendra Kumar Mund Kalahandi Nirman Sena
Chhabila Niaal Ambedkarite Party
Baikuntha Dhangdamajhi Independent
Parameswar Kand Independent
Satyanarayan Mahar Independent
Sunil Chandra Nayak Independent

12. Nabarangpur Constituency (ST)

Pradeep Majhi Congress
Parshuram Majhi BJP
Gopal Pujhari Ama Odisha
Balabhadra Majhi BJD
Gopinath Jani BSP
Arjun Bhatara Odisha Jana Morcha
Chandradhwaj Majhi Independent

13. Kandhamal Constituency

Hemendra Chandra Singh BJD
Ram Nayak BSP
Lambodar Kahanr Independent
Bilasini Nayak Ama Odisha
Basant Kumar Pradhan Independent
harihar Karan Congress
Sukant Panigrahi BJP
Narendra Mohanty AAP

19. Aska Constituency

Bijay Kumar Mohapatra BSP
Mahesh Chandra Mohanty BJP
Sri Lokanath Rath Congress
Ladu Kishore Swain BJD
Prabhat Kumar Mohanty AAP
Dr Banshidhar Tripathy Trinamool Congress
Shankar Sahu CPI (ML)
Kalicharan Nayak Independent
K Shyambasu Subuddhi Independent

20. Berhampur Constituency

Ali Kishore Patnaik CPI (M)
Ashwini Kumar Padhi BSP
Chandra Sekhar Sahu Congress
Ramachandra Panda BJP
Siddhanta Mohapatra BJD
Dhananda Kanta Mishra AAP
Bidhan Chandra Panda Samata Kranti Dal
Manoj Choudhury TMC
A Raghunath Berma Independent
K Shyambabu Subuddhi Independent
Srihari Patnaik Independent

21. Koraput Constituency (ST)

Giridhar Gamang Congress
Shiv Shankar Ulaka BJP
Jhin Hikka BJD
Prakash Hikka CPI (ML)
Meghanath Shabar CPI (ML)
Kailash Shabar Samata Kranti Dal
Praska Ranga BSP
Banamali Majhi Ambedkar Party
Lingaraj Gamang Independent